Irmak Psikoteknikte Hızlı Psikoteknik

1 Saatte Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik ve Psikoteknik Belgesi hakkında bilmeniz gereken her şey

Psikoteknik Sınavı Nedir?

Psikoteknik Testi Nedir?

Psikoteknik Testi Sağlık Bakanlığının denetimindeki ( Irmak Psikoteknik gibi ) Yetkili Psikoteknik Merkezleri tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu, psikolog eşliğinde onaylanmış özel cihazlarda en az 1 saat süren ölçümleme testine Psikoteknik Testi denir.

Psikoteknik Değerlendirme Raporu Nedir?

Kara Yolu Trafik Kanunu kapsamında ehliyet iadelerine dönük işlemlerde ve Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında taşıt kullanacak olan kişilerden ya da istenen rapor, psikoteknik raporudur. Genel tanımı ile psikoteknik raporu, Sağlık Bakanlığının denetimindeki kurumlar tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu, psikolog eşliğinde 1 saat süren Psikoteknik Test sonucunda verilen rapordur.

Psikoteknik Belgesinde Psikiyatrik Muayene Nedir?

Psikoteknik Testine katılmış ve adına Psikoteknik Değerlendirme Raporu düzenlenmiş kişiler mevzuat gereği Psikoteknik Değerlendirmeye dayalı Psikiyatrik muayenesine girmek zorundadır.Devlet ya da özel hastahanelerde Psikiyatrist tarafından yapılabilir. Psikoteknik Değerlendirme Raporuyla Psikoteknik Değerlendirmeye dayalı Psikiyatrik Muayene olarak adlandırılan uzman onayı alınır. Psikoteknik Değerlendirme Raporu olmayan kişiler Psikoteknik Belgesi almak amacı ile Psikiyatrik Muayene giremezler.

Devlet hastahanelerde ücretsiz olan Psikiyatrik Muayene için sıra beklemeniz gerekebilir. Süreci kısaltmak için özel hastahanelerden ücreti karşılığında anında yaptırılabilir.

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik Belgesi yetkili Psikoteknik Merkezleri tarafından Psikolog eşliğinde yapılan Psikoteknik Testi sonucu, Yetkilendirilmiş Psikolog tarafından düzenlenen Psikoteknik Değerlendirme Raporunuzun, Özel ya da Devlete bağlı sağlık kuruluşlarında Psikiyatrist onayından geçmesinden sonra adınıza tescil edilen ve Sürücülük yapmanıza bir engel olmadığını belirten belge Psikoteknik Belgesidir

Psikoteknik değerlendirme raporunuz resmi kurumlarca örneğin İlçe Sağlık Müdürlüğünce ya da ilgili devlet hastanesinin başhekimliği tarafından onaylandığında PsikoTeknik Belgesine sahip olabilirsiniz. Belirlenen zaman içinde Onaylatılmayan Psikoteknik Raporları geçersiz sayılır. Psikoteknik Belgesine dönüştürülemezler.

Psikoteknik Belgeleri için kart verilmesi kaldırılmıştır. Devlet sistemine kayıt düşülme uygulaması getirilmiştir. Bunun için Psikoteknik Sorgulama sayfasından Detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Psikoteknik Merkezi ya da Psikoteknik Değerlendirme Merkezi Nedir?

Sağlık Bakanlığının denetimindeki ( Irmak Psikoteknik gibi ) Bakanlıkça yetkilendirilmiş psikolog ve bu psikolog için onaylanmış Psikoteknik Test cihazı ya da cihazları ile resmi Psikoteknik testleri yapmaya yetkili kurumlara, Psikoteknik Merkezleri denir. Psikoteknik Cihazları online olarak Merkezi Sisteme bağlı olarak çalışırlar. Belirli aralıklarla teste giren kişinin fotoğrafını çekerek kayıt ederler böylece teste giren kişinin kim olduğu saptanabildiği için başkasının yerine teste girenler belirlenebilmekte ve yasal işlem yapılabilmektedir

Psikoteknik Raporlarında Zaman Aşımı

Mevzuata göre 30 gün içinde Psikiyatriste Onaylatılmayan Psikoteknik Raporları geçersiz sayılır. Psikoteknik Belgesine dönüştürülemezler.

Psikoteknik Raporlarında Resmi Onay Zorunluluğu

Mevzuata göre Psikiyatrist Onayı almış Psikoteknik Raporları Özel Hastahanelerde onaylanmışsa İlçe Sağlık Müdürlüklerinde Devlet Hastahanelerinde onaylanmışsa Başhekimlik tarafından imzalanması gerekmektedir.

Kimlerin Psikoteknik Testinden Geçmesi Gerekir.

Psikoteknik değerlendirme raporu alması gerekenlerin kapsamı için ilgili Kara Yolu Taşıma yönetmeliğine bakmak gerekiyor.

Kara Yolu Taşıma yönetmeliği kapsamında çalıştırılan veya çalıştırılacak olanlardan psikoteknik raporu istenir. Bu çok geniş bir tanım olduğu için hemen hemen tüm ticari taşıt kullananlar Psikoteknik değerlendirme raporu almak zorundadır. Ruhsal ve bedensel koordinasyonun, kara yollarında gelişecek durumlara yeterli düzeyde kavrama ve tepki verebilme kabiliyetlerinin, stres altında doğru karar alabilme özeliklerinin gelişmiş psikoteknik cihazları ile ölçülüp standartlar içinde olup olmadığı tespit edilir. Fiziksel ve zihinsel durumumuzun kara yollarında sürücülük için yeterli olduğu tespit edilirse olumlu bir psikoteknik değerlendirme raporuna sahip olabiliriz.

Psikoteknik Testine Herkes Girebilir Mi? Kimlere Raporu Olup Olmadığı Sorulur?

Kullanılacak Olan Taşıtın Niteliğine Uygun Sürücü Belgesine Sahip Olanlardan

İlgili Mevzuatın Öngördüğü Mesleki Yeterlilik Belgesine Sahip Olanlardan Da Bu Belge İstenir

Ehliyeti olanlar ve yapılan işe uygun bir mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlar psikoteknik testine girebilir . İlgili Kara Yolu Taşıma yönetmeliği kapsamında araç kullananlardan veya kullanılacak olanlardan bu rapor istenir.

Araca uygun bir ehliyet ve gerekli mesleki yeterlilik belgesi ör SRC2 belgesine sahipseniz Psikoteknik belgenizin olup olmadığı sorgulanır. Psikoteknik Belgesi yeterlilik zincirini tamamlayan halka olduğu için öncelikle geçerli bir ehliyetinizin ve yaptığınız işe uygun bir SRC belgenizin olması gerekir.

Psikoteknik Belgesinin Geçerliliği Kaç Yıldır?

Psikoteknik Belgesi Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Sürücülerinin bedenen ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bu raporu 5 yılda bir almaları gerekmektedir. Bunun sebebi uzun yolculukların ve yılların sizi yıpratmış olma ihtimalidir. Uzun süreli yapılan işlerde artan stres sebebiyle hastalıkların da artacağı ön görülerek bu belgenin 5 yılda bir yenilenmesi istenmiştir.

Psikoteknik raporu, trafikte uzun yol araçlarının sürekliliği açısından önem taşır. Trafik akışında her hangi bir faciaya yol açmamak için yukarıdaki şartları sağlayan şoförlerin bu belgeyi almaları gerekmektedir. Sürücüler 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçmelidirler. Eğer sağlığınız yerinde değil ise herhangi bedensel ve ruhsal bir rahatsızlığınız oluştuysa trafiğe çıkmadan önce bir belge alınız ya da rahatsızlığınız geçene kadar trafiğe çıkmayınız. Sağlığınızın işinizden daha önemli olduğunu unutmayınız

Psikoteknik Neleri Test Eder?

Zihinsel Yetenek ve Beceriler

IRMAK SRC

Mesleki Eğitim

Mesleki Belge

1 Saatte Psikoteknik Belgesi

SRC Belgesi SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4

ODY Belgesi ODY 1, ODY 2, ODY 3, ODY 4

ÜDY Belgesi ÜDY 1, ÜDY 2, ÜDY 3, ÜDY 4

Kurumsal Hizmet

Karayolu Taşımacılığı Eğitimi ve Danışmanlığı

Yetki Belgeleri Danışmanlığı

A1 Yetki Belgesi Danışmanlığı A2 Yetki Belgesi Danışmanlığı

B1 Yetki Belgesi Danışmanlığı B2 Yetki Belgesi Danışmanlığı B3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

C1 Yetki Belgesi Danışmanlığı C2 Yetki Belgesi Danışmanlığı C3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

B1 Yetki Belgesi Danışmanlığı B2 Yetki Belgesi Danışmanlığı B3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

C1 Yetki Belgesi Danışmanlığı C2 Yetki Belgesi Danışmanlığı C3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

D1 Yetki Belgesi Danışmanlığı D2 Yetki Belgesi Danışmanlığı D3 Yetki Belgesi Danışmanlığı D4 Yetki Belgesi Danışmanlığı

F1 Yetki Belgesi Danışmanlığı F2 Yetki Belgesi Danışmanlığı F3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

G1 Yetki Belgesi Danışmanlığı G2 Yetki Belgesi Danışmanlığı G3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

H1 Yetki Belgesi Danışmanlığı H2 Yetki Belgesi Danışmanlığı H3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

K1 Yetki Belgesi Danışmanlığı K2 Yetki Belgesi Danışmanlığı K3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

L1 Yetki Belgesi Danışmanlığı L2 Yetki Belgesi Danışmanlığı

M1 Yetki Belgesi Danışmanlığı M2 Yetki Belgesi Danışmanlığı

N1 Yetki Belgesi Danışmanlığı N2 Yetki Belgesi Danışmanlığı

P1 Yetki Belgesi Danışmanlığı P2 Yetki Belgesi Danışmanlığı

R1 Yetki Belgesi Danışmanlığı R2 Yetki Belgesi Danışmanlığı

T1 Yetki Belgesi Danışmanlığı T2 Yetki Belgesi Danışmanlığı T3 Yetki Belgesi Danışmanlığı

Öğrenci Ve Personel Servis Taşimaciliği Danışmanlığı

İleri Değerlendirme Ve Eğitim Teknikleri, Detaylı Analiz Ve Kişiye Özel Eğitimler Sayesinde Her Seviyede Yüksek Başarı. İşinizi hızladıran Sorunlarınızı Çözen Benzersiz destek ve eğitim.

Irmak SRC'ye Gelin İşlerinizi Kolaylaştırın.